Bugün - 20 Ocak 2021 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Kırşehir   29°°C
 
Libyanın Tercihi Türk Eğitim SistemiLibya Eğitim Bakanlığı, Türkiye'deki eğitim sisteminin ülkedeki o..
Noyan Doğan
Bireysel Emeklilikler - 23 Nisan 2012 Pazartesi

Kimileri, bir takım hesaplar yaparak, sisteme verilen desteğin Maliye’ye ciddi yük getireceğinden... Kimileri, kamu kaynaklarının özel sektöre aktarılacağından... Kimileri ise, yine bazı hesaplarla sisteme katılanların cebinden daha çok para çıkacağından... Kimileri de daha önce yüksek oranda vergi teşviki alanların yeni uygulama ile zarara uğrayacağından bahsetti.
Açıkçası, düne kadar uygulamadaki adaletsizlik nedeniyle vergi teşviğinin tabana yayılamamasından, bundan dolayı da sistemin gelişemediğinden şikayet edenlerin, yapılan iyileştirmeleri eleştirmelerine şaşırdım.
Neyse... Geçen yazımda sistemde nelerin değişeceğini, ‘Hükümet, bireysel emeklilikte üzerine düşeni fazlasıyla yaptı’ başlıklı yazımda detaylı anlattım. Şimdi ise bir-iki tespitte bulunmak istiyorum. Nasıl olsa bu konu, önümüzdeki günlerde daha çok konuşulup, tartışılır. Eskilerin deyimi ile ‘bu pilav daha çok su kaldırır’.
Birinci tespit... Hükümet bu değişiklikleri kimsenin kara kaşı, kara gözü için yapmadı. Daha açık şöyle söyleyeyim. Hadi şu bireysel emeklilik şirketlerine bir destek çıkalım, vatandaşa da bir vergi kıyağı geçelim diye bu düzenlemelere gidilmedi. Ülkede iç tasarrufların artırılması gerekiyordu. Bunun için de hükümetin önünde iki yol vardı. Ya yeni bir model yaratacaktı ki, bu hem uzun vadeli hem de meşakkatli bir girişim olurdu... Ya da mevcut sistemi yani, bireysel emekliliği kullanacaktı. Hükümet, doğru bir kararla bireysel emeklilik sistemi vasıtasıyla tasarrufların artırılma yolunu tercih etti.
DEVLETE MALİYETİ NE OLACAK
İkinci tespit... Hükümetin vereceği yüzde 25’lik devlet katkısının getireceği maliyeti hesaplamak için uzun uzadıya hesaplar yapıp da astronomik rakamlar bulmaya hiç gerek yok. Sizlere sadece iki orandan bahsedeyim. Bireysel emekliliğe aylık yatırılan ortalama katkı payı tutarı, 175 lira... Sisteme girenlerin, sistemde kalış süreleri de ortalama 3 yıl. Yeni sistemde devlet katkısı yüzde 25 olacağına göre, bir kişinin devlete maliyetinin ortalama ne olacağını varın siz hesaplayın, artık.
Kaldı ki, burada herkesin gözden kaçırdığı ilginç bir nokta var. Yeni sistemde, katılımcılar 3 yıldan önce sistemden çıkarlarsa, devlet katkısındaki birikimi alamayacaklar. 3’üncü yılda çıkarlarsa bu katkının yüzde 15’ini, 6’ıncı yılda yüzde 35’ini, 10’uncu yılda yüzde 60’ını alabilecekler. Devlet katkısının tamamına hak kazanmak için de 56 yaşında emekli olmak gerekecek. Fonlarda değerlenerek, katlanan ama süre sınırlaması nedeniyle hak kazanılamayan bu birikimler de Maliye Bakanlığı’na geri iade edilecek.
Eğer ironi yapmak gerekirse, bırakın bütçeye getireceği yükü, devlet katkısı adı altında yatırılan paraların faizi ile geri alınmasından dolayı Maliye, kazançlı bile çıkabilir.
BAZILARI OLUMSUZ ETKİLENECEK
Üçüncü tespit... Kimilerinin söylediği gibi, bazı bireysel emeklilik katılımcıları yeni düzenlemeden olumsuz etkilenecek mi? Evet, bugün bazı katılımcılar, üst vergi diliminden dolayı yüzde 30-35 oranında vergi teşvikinden yararlanabiliyorlar. Kaç kişi derseniz... 2 milyon 800 bin toplam katılımcı içinde, sadece 30-40 bin kişi. Ayrıca bu kişilerin de büyük bir çoğunlunun hem hayat hem de sağlık sigortası bulunduğundan vergi teşvikinin tamamı ceplerine yansımıyordu, bölünüyordu. Yeni düzenlemede, sadece bireysel emeklik için yüzde 25 katkı yapılacak. Yani, hem sistemdeki herkes bu teşvikten yararlanacak hem de bugünkü katılımcıların da yüzde 95’inden fazlası eski sisteme göre yüksek vergi avantajı elde edecek.
Son olarak şunu da belirteyim. Bireysel emekliliğe yönelik değişiklikler açıklandıktan sonra okuyuculardan, fon getirileri ve emeklilik şirketlerinin kesintilerine değinmem konusunda çokça talep geliyor. Gelecek yazımda bu iki konuya da değineceğim.


İletişim: noyan@hotmail.com - 05321231212 Okunma 33372

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Yazara ait başka yazı bulunamadı...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Noyan Doğan

Noyan_Doğan Bireysel Emeklilikler

23.04.2012 17:20:02

Kimileri, bir takım hesaplar yaparak, sisteme verilen desteğ..

Tuna Kiremitçi

Tuna_Kiremitçi Sevmek Yeniden Sevmektir

23.04.2012 13:57:10

“Seni eskisi kadar sevmiyorum” dedi adam. Kadın..

Ercan Saatçi

Ercan_Saatçi Alkışlayın

23.04.2012 13:56:38

Bu sporcular, Cumhuriyet tarihimizde hiç bir kulü..

Sahrap Soysal

Sahrap_Soysal Agora Meyhanesi

23.04.2012 13:55:45

Geçtiğimiz günlerde Agora Meyhanesi’yle il..

Ahmet Hakan

Ahmet_Hakan Aydın Doğan Ne Diyor ?

23.04.2012 12:37:55

TRUMP Towers’ın açılışı yapıldı. Açılış..


Yenilenen yüzüyle KHS yayındaKırşehir Haberin Sesi yenilenen tasarımı ile okurlarının hizmetinde. ..
En Çok Okunanlar
Milli Güvenlik Dersi Yerine Seçmeli Ders Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB ..

Akparti Milletvekilini Başarılı Buluyormusunuz


Anketler
   Evet17 Kişi (% 9 )
   Hayır160 Kişi (% 90 )

Toplam 177 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Kırşehir)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(Kırşehir)
Bugün
14°°C - 29°°C
Pazar
10°°C - 26°°C
Salı
10°°C - 23°°C
Perşembe
13°°C - 27°°C

Günün Sözü


Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,58Yazılım - Web Aksiyon